Rita Matulionytė — Kerintis Iranas: tolimas ir artimas

pagal |

Rita Matulionytė — Kerintis Iranas: tolimas ir artimas

Rita Matulionytė – teisės mokslų daktarė, dirbanti Lietuvos, Vokietijos ir Japonijos universitetuose bei prestižinėse mokslo įstaigose, išleidusi eilę mokslinių darbų užsienio kalbomis, konsultuoja tarptautines organizacijas. Darbo ir žingeidumo vedama apkeliavo daugelį pasaulio šalių, kalba penkiomis kalbomis. Autorė kurį laiką gyveno Šveicarijoje, Vokietijoje, Belgijoje, JAV, Japonijoje. Ypač pamėgusi tolimąjį Iraną, ilgėliau apsistojo šioje svečioje šalyje, dalyvavo iraniečių šeimos gyvenime, mokėsi persų kalbos, tyrinėjo vietinę kultūrą ir teisę. 

Knyga „Kerintis Iranas: tolimas ir artimas” pristato paslaptingą ir nuostabų Iraną, jo kultūrą ir žmones. Autorė, pažinusi šią šalį, dalijasi patyrimais, žiniomis ir įspūdžiais. Gausiai iliustruotas spalvotomis fotografijomis, turtingas pasakojimais leidinys „Kerintis Iranas: tolimas ir artimas” nepaliks abejingų skaitytojų.

Pasak autorės, ši knyga skirta žmonėms, kurie mažai ką žino apie tolimąjį Iraną, tačiau yra atviri artimiau pažinti šalį. Knygoje susipažinsite su UNESCO globojamais pasaulio paveldo objektais.

Leidiniui suteiktas Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos patronažas.

Knyga „Kerintis Iranas: tolimas ir artimas” yra skirta žmonėms, kurie mažai ką žino apie tolimąjį Iraną ar net jaučia jam baimę, tačiau yra atviri artimesnei pažinčiai su šia šalimi. 

Tai knyga ne apie politinę situaciją ir jos perspektyvas Irane, tai knyga apie Irano žmones, jų istoriją ir šiuolaikinį gyvenimo būdą, aplinką, besikeičiančias vertybes. 

Tai taip pat nėra kelionių knyga – didžiąją laiko dalį Rita Matulionytė praleido gyvendama vienoje iraniečių šeimoje Mašado mieste, todėl yra labiau susipažinusi su šio miesto kasdienio gyvenimo smulkmenomis, o kitus miestus ir gamtos vietoves teko matyti probėgšmais trumpalaikių kelionių metu. 

Knygoje autorė bando pateikti iš įvairių šaltinių (Irane sutiktų žmonių, perskaitytų knygų ir kt.) surinktą informaciją, kuri padės susidaryti įvairiaspalvį paveikslą apie šią turtingą šalį. 

R. Matulionytės mintys apie žmonių būdą, jų kultūrą ir vertybes tėra subjektyvūs įspūdžiai – daugiausia laiko teko praleisti su vidutiniojo ir aukštesniojo socialinio sluoksnio išsilavinusiais liberalių pažiūrų iraniečiais, o su labai konservatyvaus mąstymo religingais vargo duoną kremtančiais žmonėmis teko bendrauti gerokai mažiau.

Nepaisant galimų netikslumų, autorė tikisi, kad bendras piešiamas Irano paveikslas yra pakankamai įvairiapusis ir spalvingas.

„Be galo ir krašto.”

Baraye Reza

TURINYS

TURINYS

Vietoje įvado: apie keletą stereotipų / 11

Geografija ir gamta: kas? kur? kaip atrodo? / 19

Istorija: kuo persai didžiuojasi, o kuo ne / 37

Ekonomika: turčiai ar skurdžiai? / 83

Religija: islamas, šokantys dervišai ir zoroastrizmas / 105

Tautos Irane: tolerancija ir diskriminacija / 130

Apie žmonių būdą / 137

Kalba: persai nešneka arabiškai / 157

Šeima: pasiklydę tarp tradicijos ir moderno / 161

Kuo gyvena Irano jaunimas / 177

Kasdienybė: apranga, maistas, namai / 195

Šventės: kažką primena? / 213

Menas: apie kilimus, poeziją ir kitus džiaugsmus / 231

Vietoj pabaigos – pradžia / 257