„Moteris ir vyrai“ – šiuolaikinis psichologinis romanas, kritikų vertinamas kaip sėkminga intriguojanti ir intelektuali proza. Romano veiksmas vykstas Varšuvoje 2003–2004 m., nusikeliant į netolimą 1994-ųjų praeitį. Pagrindiniai veikėjai – dvi vedusios keturiasdešimtmečių poros, išgyvenančios santykių krizę. Bevaikė gydytojos Klaros ir architekto Jaceko šeima atstovauja liberaliajai viduriniajai klasei. Namų šeimininkė Joana ir atsidavęs darbui Marekas, turintys tris vaikus, – tipiški konservatyviosios katalikų klasės atstovai.
Stereotipinis romano pasakojimas apipintas tarsi nesusijusiomis detalėmis, rodančiomis šiuolaikinės šeimos būklę. Rašytoja, analizuodama vyrų ir moterų santykius, atskleidžia dabartinę moralę, išryškina daugybę įvairiausių socialinių ir kultūrinių veiksnių, lemiančių herojų „gyvenimo sprendimus“ ir jų elgesį, taip sukurdama detalius personažų portretus.
Manuela Gretkovska (Manuela Gretkowska, g. 1964) – lenkų prozininkė, eseistė ir scenaristė, studijavo filosofiją Jogailos universitete Krokuvoje ir viduramžių antropologiją Paryžiuje. 1990 m. sugrįžusi į Lenkiją, dirbo žurnalo Elle vyr. redaktore. 2007 m. M. Gretkovska įkūrė Lenkijos Moterų partiją, aktyviai dalyvavo politinėje veikloje.
M. Gretkovskos kūryba, daugiau kaip 10 prozos knygų, sulaukė didelio pasisekimo ne tik Lenkijoje, bet ir kitose šalyse. Jos knygos skatina aštrias diskusijas ir kaitina emocijas. M. Gretkovskos romanai vertinami įvairiai: kaip postmodernistinė, feministinė, metafizinė ar skandalinga proza. Tačiau neabejotinai kaip įdomi ir burianti plačią ir įvairialypę skaitytojų auditoriją.
Iš lenkų kalbos vertė Kazys Uscila