Otto Dietrich — Dvylika metų su Hitleriu

pagal |

Otto Dietrich — Dvylika metų su Hitleriu

Serija: „II Pasaulinis karas #62“.

Otto Dietrich 1933-iais metais buvo pakviestas užimti Adolfo Hitlerio spaudos tarnybos vadovo vietą. Žurnalistas jau buvo puikiai pasižymėjęs Nacių partijoje. Otto Dietrich dirbo su fiureriu iki pat karo pabaigos, o vėliau parengė memuarus „Dvylika metų su Hitleriu. Nacių partijos spaudos vadovo atsiminimai“. Autoriaus pageidavimu knyga buvo išleista tik po jo mirties.

Prisijungęs prie A. Hitlerio spaudos tarnybos, Otto Dietrich buvo įsitikinęs, kad dirba su puikiu, vokiečių tautai atsidavusiu žmogumi. Pasibaigus karui, įkalintas ir nusivylęs, Otto Dietrich nusprendė parašyti, ką matė ir girdėjo per dvylika šalia Hitlerio praleistų metų. Autorius reikalavo, kad istorija būtų paskelbta tik po jo mirties. Otto Dietrich stengėsi atsikratyti Hitlerio bendrininko vaidmens ir bandė atskleisti demonišką diktatoriaus prigimtį.

Rašydamas atsiminimus autorius mintyse turėjo vokiečių tautą, kuriai jis, kaip artimas Hitlerio bendradarbis, jautėsi įpareigotas paaiškinti vado prigimtį. Otto Dietrich savo memuaruose vaizduoja Hitlerį įvairiuose vaidmenyse: Hitleris – valstybės vadovas, Hitleris – kareivis, Hitleris – žmogus. Knygoje nemažai kritikos.

Antroji knygos dalis sudaryta iš įvairių pasakojimų apie kasdieninį Adolfo Hitlerio gyvenimą. Otto Dietrich dalinasi prisiminimais apie diktatoriaus aplinką, buitį, įpročius bei santykius su aplinkiniais. Šiuolaikiniai skaitytojai, skirtingai nuo anuomet numatytos vokiečių auditorijos, jau gali lengvai įžvelgti demonišką Hitlerio prigimtį, tačiau jie nustebs išgirdę, kad šis žmogus galėjo būti ir linksmas bei dosnus. Pavyzdžiui, sunkiai įtikinama, kad jis padovanojo savo lietpaltį žygeiviui vaikštančiam lietuje.

Skaitytojas bus įdomu išgirsti apie Hitlerio santykius su kitais Vokietijos garsiai žmonėmis. Jis artimai bendravo su Friedrich Nietzsche seserimi, draugavo su Otto von Bismarck anūkais ir puikiai sutarė su kompozitoriaus Wagner šeima. Otto Dietrich pasakoja, kad Adolfas Hitleris skaitė A. Schopenhauer’į ir laikė jį savo įkvėpėju.

„Dvylika metų su Hitleriu. Nacių partijos spaudos vadovo atsiminimai“ – Antrojo pasaulinio karo užkulisių liudijimas žmogaus, kuris buvo arčiausiai A. Hitlerio. Knyga turėtų sudominti visus besidominčius fiurerio pasauliu ir karo istorija.

Otto Dietrich (1897-1952) po karo buvo teisiamas Niurnbergo teismo procesuose ir už nusikaltimus žmonijai nuteistas septyneriems metams kalėjimo.