Ryszard Kłyś & John le Carre & Earl Stanle Gardner — Nuotykiniai užsienio rašytoju kūriniai

pagal |

Ryszard Kłyś & John le Carre & Earl Stanle Gardner — Nuotykiniai užsienio rašytoju kūriniai

Serija: „Drąsiųjų keliai #82“.

Ryšardas Klysis (gim. 1928 m.) gyvena Krokuvoje, yra Lenkijos rašytojų sąjungos Krokuvos skyriaus valdybos narys. Jis debiutavo literatūroje 1960 metais romanu „Kelias į rojų“. Šis 32 metų rašytojo debiutas buvo vienas ryškiausių tuometinėje jaunųjų prozoje. Pirmoji knyga buvo brandus, profesionalus kūrinys, kuriame nesunku įspėti Hemingvėjaus įtaką. Romane nebuvo tradicinių infantilių, pernelyg sukasdienintų personažų, kurie dažnai patys nežino, ko siekia gyvenime. Taigi autorius sulaužė literatūrinę tradiciją ir tarė naują žodį apie paskutiniąsias karo ir okupacijos dienas.

Karas neaplenkė ir paties rašytojo. Jo vaikystę ir jaunystę aptemdė okupacija. 1944 metų pradžioje jis įsijungė į Pasipriešinimo kovotojų eiles, įstojo į Krašto armiją, buvo pakliuvęs į fašistų nelaisvę, iš kur jam pasisekė ištrūkti.

Sekanti Ryšardo Klysio knyga „Kakadu“ (nuo 1961 metų išleista keletą kartų) susilaukė bene didžiausio populiarumo skaitytojų tarpe. Kritika ją laiko geriausiu rašytojo kūriniu, nors vėliau jis yra išleidęs dar keletą knygų: „Kapinių svečiai“, „Angelai verks“ ir kt.

Džonas Le Kare (tikroji pavardė – Deividas Kornvelas) laikomas geriausiu po Grehemo Grino anglų politinio detektyvo autoriumi. Ypač išgarsėjo jis 1963 m., išleidęs romaną „Šnipas atėjo iš šalčio“. Jame autorius drąsiai demaskuoja žvėriškus būdus, kurių griebiasi anglų žvalgyba, norėdama susidoroti su savo nevykusiais bendradarbiais ar agentais. Ne mažiau garsus kitas jo romanas „Mažame Vokietijos miestelyje“ (1969).

Džentelmeniškas susidorojimas“ – vienas pirmųjų Džono Le Kare detektyvų. Tai aštrus socialinis-psichologinis romanas, kuriame autorius skelbia kovą mirštančioms anglų tradicijoms. Karnas – tai viena tų „kilmingųjų“ mokyklų, kaip Itonas, Vinčesteris, kurių paskirtis – išauklėti pamainą valdančiajai klasei, suformuoti būsimuosius aukštus valdininkus, pavyzdinius džentelmenus. Meistriškai tapydamas Karno dėstytojų galeriją, Le Kare tarytum paruošia skaitytoją pagrindinei išvadai – tikrasis žudikas čia ne koks nors konkretus asmuo, o Kar nas ir jo tradicijos.

Amerikiečių rašytojas Erlis Stenlis Gardneris (1889– 1970), iš profesijos teisininkas, savo literatūrinę veiklą pradėjo 1923 metais. Pirmųjų apsakymų siužetams medžiagą ėmė iš savo teisinės praktikos. E. S. Gardneris beveik dvidešimt metų advokatavo. Todėl ir jo kūriniai parodo Amerikos nusikaltimų pasaulį, buržuazijos supuvimą, vien pinigais paremtą moralę. 1933 metais pasirodo pirmoji didelė apysaka „Aksominių nagelių byla“, kuri iš karto susilaukė pripažinimo. 1945 metais E. S. Gardneris palieka advokatūrą ir imasi vien literatūrinio darbo. Per dvidešimt penkerius kūrybos metus jis parašė 88 knygas, kurios autorių plačiai išgarsino. Vien JAV jo knygų tiražas viršija 75 milijonus egzempliorių. E. S. Gardnerio apysakos išverstos daugelyje šalių. Lietuvių kalba jis leidžiamas pirmą kartą.