Jurga Dzikaitė & Darius Kuolys & Aušra Martišiūtė-Linartienė & Dainora Eigminienė — Literatūra 8 klasei 2 dalis

pagal |

Jurga Dzikaitė & Darius Kuolys & Aušra Martišiūtė-Linartienė & Dainora Eigminienė — Literatūra 8 klasei 2 dalis

Literatūros vadovėlis 8 klasei (serija „Literatūra“) parengtas pagal atnaujintą Pagrindinio ugdymo lietuvių kalbos ir literatūros bendrąją programą. Vadovėlyje pateikiama Lietuvos ir užsienio rašytojų kūrinių ar jų ištraukų (privalomų autorių kūriniai, kultūros tekstai knygoje pažymėti simboliu), pasakojimų apie rašytojus. Prie tekstų gausu užduočių ir klausimų, patarimų, nuotraukų ir iliustracijų, knygos pabaigoje yra sąvokų žodynėlis. Kiekviena vadovėlio tema pradedama glaustu įvadu, baigiama apibendrinimo ir įsivertinimo užduotimis. Knygos pabaigoje yra patarimų skiltis (kaip rašyti rašinį, kaip įsivertinti savo kalbėjimą, rašinį, darbą grupėje, projektinę ir tiriamąją veiklą) ir sąvokų žodynėlis.

 

Pirmoje temoje „Meilės ir draugystės galia“ mokiniai skaitys Lietuvõs ir pasaulio literatūros kūrinius, kurie kalba apie jausmus – nuostabą, meilę, susižavėjimą, draugystę, skausmą, padeda juos pažinti ir išreikšti. Antroje temoje „Gyvoji atmintis“ kūriniai skatins kelti klausimus, ką reiškia atminti, kodėl ir šiandien svarbu atminti, kai dabarties pasaulyje už mus atmena begalė moderniųjų technologijų. Tema „Laiko išbandymai“ nuves mokinius prie literatūros, kuri atskleidžia žmogaus pasirinkimų vertę kraštutinėse, ribinėse gyvenimo situacijose. Kalbinami mokinių bendraamžiai, kurie, patyrę praėjusio amžiaus skaudžius istorijos sukrėtimus, stengėsi iš paskutiniųjų priešintis smurtui, melui, išsaugoti žmogiškumą ir padorumą. Metai baigiami aiškinantis juoko prasmę. Juokas telkia ar žeidžia? Kada juokas gelbsti – padeda gintis nuo baugios prievartos bei absurdo? Kodėl verta į save ir savo poelgius kartais pažvelgti su šypsena?

 

 

Literatūros tekstai vadovėlyje atrinkti taip, kad per vienerius mokslo metus mokiniai pažintų ir suprastų, kuo savitos literatūros rūšys ir žanrai. Siekiama, kad skaitomi kūriniai mokiniams atvertų pačias įvairiausias raiškos galimybes. Mokiniai mokysis įsitraukti į patį kūrybos procesą: nagrinės tekstus, aiškinsis jų reikšmes, siesi jas su asmenine patirtimi. Toliau ugdomi gebėjimai susiformuoti, išsakyti ir argumentais apginti savo nuomonę, poziciją. Literatūros lauką išplės ir papildys iliustracijos: dailininkų, fotografų, scenografų, liaudies kūrėjų darbai, kurie padės mokiniams pažvelgti į literatūrą kitokiu, savitu, žvilgsniu, pamatyti naujų reikšmių. Vadovėlyje daug ir įvairių užduočių: jos skirtos ir asmeniniam darbui, ir darbui grupėse. Vienos stiprins mokinių gebėjimą savarankiškai tyrinėti, kitos – naujas žinias ir suvokimą išmėginti praktiškai. Vienoms užduotims pakaks vadovėlio, kitoms prireiks ir vaizdo ar garso įrašų internete.

 

Komplektą sudaro dvi vadovėlio dalys. I vadovėlio dalis skirta pirmajam mokslo metų pusmečiui. II vadovėlio dalis skirta antrajam mokslo metų pusmečiui.