Gintaras Černius — Finansų valdymas II

pagal |

Gintaras Černius — Finansų valdymas II

Dažnai tenka girdėt terminus „verslo arba įmonės finansai“ ir „valdymas“, bet retai susimąstome, kokia yra šių sąvokų esmė. Ilgametė įmonių savininkų, vadovų ir buhalterių konsultavimo patirtis suformavo autoriaus suvokimą, kad be fundamentinio šių sampratų suvokimo ir pritaikymo praktikoje įmonių finansų valdymas tampa paviršutinis ir ne visais atvejais veiksmingas.

 

Autoriaus nuomone, kiekvienas verslo įmonės vadovas, taip pat ir savininkas turėtų gerai suvokti dvejybinio įrašo pagrindu suformuotą verslo finansinį modelį ir gebėti jį taikyti praktiškai valdydamas savo įmonės finansus.

 

Vadovėlis „Verslo finansų ir analizės pagrindai“ parašytas laikantis moto „Apie sudėtingus dalykus – paprastai“.

 

Vadovėlio tikslas – pateikti verslo įmonės finansų valdymo ir analizės teorinius pagrindus ir, remiantis konkrečiais pavyzdžiais, atskleisti verslo finansų modelio praktinio taikymo bei jo analizės metodus ir būdus.

 

Vadovėlį sudaro penki skyriai, kuriuose nuosekliai aptariamos visos svarbiausios verslo finansų procesų ir rezultatų sampratos ir pateikiami analizės pagrindai.

 

Pirmajame skyriuje atskleidžiama finansų ir valdymo sampratos esmė, analizuojami įmonės valdymo subjektai ir jų funkcijos, nurodomas įmonės finansų valdymo tikslas, aptariamas finansų valdymo veiksmų nuoseklumas.

 

Antrajame skyriuje dėstomi įmonės finansinio modelio teoriniai ir praktiniai klausimai. Aptariama įmonės finansinio modelio ekonominė esmė. Vėliau šis modelis detalizuojamas ir konkrečiais pavyzdžiais parodoma, kaip jis pritaikomas praktikoje.

 

Trečiajame skyriuje nagrinėjamos įmonės finansinės ataskaitos, kurio se pateikiami finansiniame modelyje sukaupti duomenys. Aptariama kiekviena ataskaita, atspindinti modelyje užregistruotus esminius įmonės veiklos ir finansinės būklės aspektus.

 

Ketvirtajame skyriuje detaliai išnagrinėti analitiniai rodikliai, atskleistas jų vaidmuo ir reikšmė matuojant verslo finansinę būklę ir veiklos rezultatus.

 

Penktasis skyrius skirtas finansų analizei, taikytinai tiriant verslo finansų pokyčius ir tyrimo rezultatus pateikiant atsakingiems už sprendimų priėmimą asmenims, aptarti.

 

Kiekvieno skyriaus pradžioje atskleidžiama jo paskirtis ir pristatomi jame nagrinėjami klausimai. Pabrėžiami siekiniai, t. y. ką turėtų gebėti studijuojantysis, išanalizavęs konkretų skyrių. Skyriai suskirstyti į poskyrius.

 

Vadovėlis parašytas šiek tiek kitaip negu įprasta. Beveik kiekvieno poskyrio pradžioje studijuojančiajam suteikiama galimybė pasvarstyti ir įvertinti savo žinias, susijusias su nagrinėjama problema. Klausimai sutelkia skaitytojo dėmesį į konkrečią situaciją, atskleidžia asmeninį jo požiūrį į tai ir, tikėtina, sudomina.

 

Studijuojantysis turėtų skirti deramą dėmesį ir pakankamai laiko šiems svarstymams, kad ne tik geriau suprastų tolesnę informaciją, bet ir pradėtų gautą informaciją taikyti praktiškai. Į pateiktus klausimus patartina atsakyti raštu. Apmąstant pateiktus klausimus ugdomi reikiami verslo finansų valdymo ir analizės įgūdžiai.

 

Kiekvieno skyriaus pabaigoje pakartojamos esminės skyriaus mintys, pabrėžiami ir įtvirtinami svarbiausi finansų valdymo teiginiai.

 

Savitikros klausimai dar kartą atkreipia dėmesį į svarbiausias skyriaus mintis – skaitytojas raginamas prisiminti atsakymus į pateiktus klausimus.

 

Vadovėlis skirtas studentams, studijuojantiems finansų valdymą, įmonių vadovams ir įmonių savininkams, siekiantiems suvokti įmonių finansinio valdymo ir analizės pagrindus.