Gediminas Kajėnas — 33 portretai: pokalbiai su menininkais

pagal |

Gediminas Kajėnas — 33 portretai: pokalbiai su menininkais

Lietuvos kultūros žurnalisto Gedimino Kajėno parengta knyga „33 portretai: pokalbiai su menininkais“ – tai ne tik pašnekesys su ryškiausiomis mūsų šalies meno asmenybėmis, bet ir savitas, daugiasluoksnis praeinančios epochos liudijimas.

Kaip savo nueitą kelią vertina aktorius Remigijus Vilkaitis? Kuo didžiuojasi skulptorius Saulius Vaitiekūnas? Kas kūryboje svarbiausia fotografui Algimantui Kunčiui? Atsivertę knygą „33 portretai: pokalbiai su menininkais“ rasite 33 interviu, kurių kiekvienas yra lyg atskiras pasaulis. Juose – pasakojimas apie kūrybą, lemtingus pasirinkimus ir atradimus.

Portretinio interviu žanras išsiskiria tuo, kad leidžia asmenybei pačiai kurti pasakojimą apie save ir savo gyvenimą. Per vieno individo istoriją papasakojami ne tik vidiniai išgyvenimai, bet ir santykis su išoriniu pasauliu.

Dėl šios priežasties „33 portretai: pokalbiai su menininkais“ lyg veidrodis skaitytojui – kylantys klausimai tarsi pratęsia žurnalisto ir respondento pokalbį ir kuria dar sudėtingesnį polilogą. Tačiau svarbiausia, kad pokalbis tęsiasi – tai praturtina kultūrinės žurnalistikos tradiciją, o kiekvienai atskirai meno sričiai padeda augti ir geriau suprasti save.

Gediminas Kajėnas didžiausią dėmesį knygoje skiria vyriausiajai, pamažu išeinančiai menininkų kartai, siekdamas užfiksuoti ne tik jų prisiminimus, bet ir pačios epochos dvasią. Išsaugoti asmeniniai liudijimai padeda prisiminti ir Lietuvos istorijos epizodus: Antrojo pasaulinio karo baisumus, pokario sunkumus, sovietmečio pasirinkimus, šiuolaikinės Lietuvos realijas…

Knygos pašnekovų patirtys – gyvenimiškos, bet kartu ir išskirtinės. Tai vidiniai potyriai ir jausmai, aktualūs ir svarbūs ne tik kaip jų pačių gyvenimo dalis, bet ir kaip vertingi pamokymai ar patarimai jaunajai kartai. Tai pasakojimai apie tai, kaip ieškoti ir rasti savo gyvenimo kelią.

Kultūros žurnalistas Gediminas Kajėnas baigė Vilniaus pedagoginį universitetą, vėliau dirbo portale „Bernardinai.lt“, šiuo metu yra portalo „8diena.lt“ redaktorius. Autorius aktyviai publikuoja kultūros kritikos tekstus, taip pat yra parengęs knygas „Pasaulis pagal Barą“ ir „Pasaulis yra gražus“. Vyras taip pat muzikuoja, yra dainuojamosios poezijos atlikėjas. 2003 m. jam suteikta „Barzdos premija“, 2013 m. jis įvertintas Vaižganto premija, o 2017 m. – Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos premija už publicistiką.

Kalbinamų menininkų sąrašas

Fotografija

Algimantas Kunčius
Romualdas Rakauskas
Antanas Miežanskas
Algimantas Aleksandravičius
Algimantas ir Mindaugas Černiauskai
Stanislovas Žvirgždas
Dmitrijus Matvejevas
Julijus Vaicekauskas

Kinas

Kino operatorius Algimantas Mockus
Kino montuotojas Danielius Kokanauskis

Vaizduojamieji menai

Skulptorius Leonas Strioga
Keramikė Elvyra Teresė Petraitienė
Skulptorius Saulius Vaitiekūnas
Medžio meistras, kryždirbys Adolfas Teresius
Dailininkas ir muzikantas Artūras Šlipavičius-Šlipas
Ikonografė Eglė Jurevičė
Skulptorius Edvardas Racevičius
Puodžius Vytautas Valiušis

Scenos menas

Akorius ir bardas Gediminas Storpirštis
Aktorius Remigijus Vilkaitis
Aktorius Rimgaudas Karvelis

Muzika

Kompozitorius Kęstutis Antanėlis
Etnomuzikologas Evaldas Vyčinas
Džiazo atlikėjas, kompozitorius Liudas Mockūnas
Karilionininkas, kompozitorius Raimundas Eimontas
Multiinstrumentalistas Saulius Petreikis