Pulgis Andriušis — Kelionių užrašai

pagal |

Pulgis Andriušis — Kelionių užrašai

Pulgis Andriušis (1907-1970) dar iki palikdamas Lietuvą 1944 m. garsėjo periodikoje skelbtais aštriu humoru kibirkščiuojančiais feljetonais. Atsidūręs Vokietijoje, o vėliau – Australijoje rašytojas toliau kūrė feljetonus ir išleido tris jų rinkinius. Prieš metus pasirodė jo emigracijoje rašytų feljetonų rinkinys ,,Ir vis dėlto – juokimės!“).

„Kelionių užrašuose“ – Vokietija, Prancūzija, Italija, Marokas, Didžioji Britanija ir Ispanija – šalys, kurias 1929 – 1937 m. aplankė kelionės pradžioje – studentas, vėliau – diplomuotas žurnalistas, Pulgis Andriušis. Spaudoje skelbti šių kelionių reportažai ir įspūdžiai padėjo autoriui tapti vienu žinomiausių to meto Lietuvos plunksnos meistrų net neišleidus autorinės knygos, o apie jo grįžimą iš eilinės kelionės laikraščiai pranešdavo lyg apie pirmaeilės svarbos įvykį.

Nieko stebėtina, nes P. Andriušio kelionių tekstai – lyg maži literatūriniai perliukai, parašyti su autoriui būdingu šmaikštumu, dėmesiu detalėms, tarsi žodžiais tapyti paveikslai, kuriais žavėjosi ne tik ,,Lietuvos aido“ skaitytojas iš Kauno universiteto [dabar didžiuoju lietuvių literatūros estetu tituluojamas Antanas Vaičiulaitis], bet ir ,,Ūkininko patarėjo“ prenumeratorius iš pa Utenas.
Praėjus keliams dešimtmečiams publikuojami P. Andriušio kelionių aprašymai – puiki galimybė ne tik pažinti dar vieną jo kūrybinio palikimo pusę, bet kartu su autoriumi paklaidžioti ne vienam šiandieniniam lietuvių turistui gerai pažįstamais populiariausiais užsienio kelionių maršrutais bei pažvelgti į jas nubraukus laiko dulkes.

(Visited 39 times, 1 visits today)