Jurga Ivanauskaitė — Ragana ir lietus

pagal |

Jurga Ivanauskaitė — Ragana ir lietus

Vienos garsiausių lietuvių rašytojų Jurgos Ivanauskaitės romanas „Ragana ir lietus“ laikomas skandalingiausiu autorės kūriniu. Tai pasakojimas, keliaujantis per skirtingus istorijos laikotarpius, bet vienijamas uždraustos moters meilės ir aistros motyvo.

Pirmasis J. Ivanauskaitės knygos „Ragana ir lietus“ leidimas pasirodė 1993 metais ir tuomet net porą savaičių kūrinį buvo uždrausta pardavinėti motyvuojat tuo, jog jis neatitinka etikos normų. Knygą buvo galima įsigyti tik keliose tuomet veikusiose erotinių prekių parduotuvėse.

Vis dėlto romanas išgarsino autorę ne tik Lietuvoje, jis buvo išverstas į latvių, estų, kroatų, vokiečių, švedų, čekų, italų ir slovėnų kalbas. Tai daugiausiai į užsienio kalbas verstas J. Ivanauskaitės kūrinys.

„Ragana ir lietus“ pasakoja skausmingą moters istoriją. Knygoje šis istorija dalijama į tris dalis. Pirmoji – šiuolaikinės moters Viktorijos, įsimylėjusios kunigą, kuris užsidaro vienuolyne, antroji – raganos istorija, menanti inkvizicijos laikus ir trečioji – Marijos Magdalietės, kuri įsimylėjusi Jėzų Kristų, istorija. Visus pasakojimus vienija raganiškas uždraustos meilės ir aistros motyvas. Tai drąsus romanas apie nuodėmę, atsidavimą, aistrą, pažeminimą, apie kūną ir sielą, apie pasmerkimo ir prakeikimo nuojautą.

Bėgdama nuo skandalo, kurį sukėlė romanas, Jurga Ivanauskaitė 1993 metais išvyko į Indiją, pradėjo studijuoti Tibeto budizmą. Ši rašytojos kelionė atvėrė naują jos kūrybos etapą. Iki pat 2000 metų Jurgos Ivanauskaitės darbai buvo daugiausia susiję su Rytų religija ir kultūra, daug dėmesio Tibetui skirta tiek jos knygose, tiek fotografijose ir piešiniuose. Vėlyvojoje J. Ivanauskaitės kūryboje taip pat jaučiama Rytų įtaka.

Jurga Ivanauskaitė (1961–2007) – Lietuvos prozininkė, eseistė, poetė, dramaturgė, dailininkė, keliautoja. Gimė Vilniuje, jau mokydamasi mokykloje paskelbė pirmuosius eilėraščius žurnale „Moksleivis“. Baigė M. K. Čiurlionio vidurinę meno mokyklą, skelbė pirmąsias noveles. 1985 m. baigė grafikos studijas Vilniaus dailės akademijoje. Tais pačiais metais buvo išleistas pirmasis novelių rinkinys „Pakalnučių metai“. 1988 m. priimta į Lietuvos rašytojų sąjungą ir išleistas pirmasis jos romanas „Mėnulio vaikai“. Svarbią vietą kūryboje užima Rytų tradicijos, kultūra ir kelionės. 2003 metais į esė knygą „Kelionių alchemija“ sugulė būtent tokie pamąstymai apie keliones, tais pačiais metais pasirodė ir itin sėkmingas rašytojos romanas „Placebas“. 2005 metais išleistas paskutinis autorės romanas „Miegančių drugelių tvirtovė“. Pagal J. Ivanauskaitės romanus „Ragana ir lietus“, „Sapnų nublokšti“ ir „Placebas“ 2007 metais sukurtas filmas „Nuodėmės užkalbėjimas“, o 2011 m. pasirodė filmas pagal knygą „Miegančių drugelių tvirtovė“.

„1961 m. gimusios Ivanauskaitės kūryba […] yra naujos laisvės, kuriai pasiryžusi jauna lietuvių literatūra, pavyzdys. Ji kaip joks kitas autorius ar jokia kita autorė nutolsta nuo lietuviškos realybės, net kai ši jos romanuose yra susijusi su dabartimi.“

Frankfurter Allgemeine

„Ivanauskaitė su savo „Ragana ir lietumi“ įėjo į pasaulinę literatūrą.“

Kommune