John Fante — Kelias į Los Andželą

pagal |

John Fante — Kelias į Los Andželą

Serija: „The Saga of Arturo Bandini #2“.

Johnas Fante romaną „Kelias į Los Andželą“ parašė 1936-iais metais, bet pirmą kartą knyga buvo išleista jau po rašytojo mirties, 1985-iais metais. Romanas yra viena dalis iš keturių knygų ciklo, kuriuose veikia Fante alter ego Arturas Bandini. Šio ciklo chronologijoje „Kelias į Los Andželą“ veiksmas vyksta po įvykių, aprašytų romane „Sulauk pavasario, Bandini“ ir prieš romaną „Paklausk dulkių“ (pastarosios knygos jau išleistos lietuvių kalba).

Johnas Fante gimė JAV, Kolorado valstijoje 1909 metais. Sulaukęs dvidešimties pradėjo rašyti ir publikuotis, jo pirmą apsakymą išspausdino žurnalas „The American Mercury“. Vėliau įvairiuos žurnaluose buvo atspausdinta daugybė apsakymų, o pirmą išleistą (bet ne parašytą!) Johno Fante romaną „Sulauk pavasario, Bandini“ pasaulis perskaitė 1938 metais.

Literatūrinė to meto Amerikos atmosfera buvo tipiška, žvelgiant į rašytojo likimą. 1933 metais jis gyveno palėpėje ir rašė savo pirmą romaną „Kelias į Los Andželą“. „Aš turiu septynis mėnesius ir 450 dolerių, už kuriuos turiu parašyti romaną. Man atrodo, kad tai yra prašmatnu“, rašė Johnas Fante savo draugei. Rašytojas pasirašė kontraktą su leidykla „Knopf“ ir gavo avansą. Bet per septynis mėnesius romano jis nebaigė. Maždaug po trejų metų jis perrašė pirmuosius šimtą romano puslapių, šiek tiek sutrumpino knygą ir laiškuose džiūgavo, kad romanas baigtas. Romano neišleido, nes tarpukario Amerikai jo tema buvo per daug provokuojanti. Johnas Fante vėliau parašė dar tris ciklo romanus, o pirmojo romano rankraštį po jo mirties atrado rašytojo našlė.

Romane „Kelias į Los Andželą“ su ypatinga šiluma, stebinančiu psichologiniu įžvalgumu ir taiklia ironija atskleidžiama naivaus, o sykiu ir akiplėšiško Arturo Bandinio istorija. Kūrinyje išlaikomos pagrindinės romanų ciklo temos – sudėtingi šeimos santykiai, skurdo išgyvenimo mokykla, gyvenimas bręstančio žmogaus akimis ir imigranto identiteto paieškos. Tai universalios problemos, perteiktos pasitelkus 4-ojo dešimtmečio Los Andželo kontekstą.

Rašytojas puikiai atskleidžia psichologinį naivaus jaunuolio, save laikančio aplinkinių nesuprastu genijumi, nyčiškuoju antžmogiu, supamu nevykėlių, portretą. Bandinis priverstas nuolat keisti vieną juodą darbą į kitą, bet šventai tiki – greitai pelnys literatūrinę šlovę. Personažo galvoje vykstanti nepertraukiama kova tarp neturtingųjų geto realybės ir didingos geresnio gyvenimo fantazijos sukuria efektą, kuris ir paties skaitytojo mintis nejučiomis įtraukia į tą kovą.

Johnas Fante (1909–1983) – italų kilmės JAV rašytojas, apsakymų ir filmų scenarijų autorius, bytnikų pirmtakas, laikomas vienu iš pagrindinių XX a. Los Andželo rašytojų.

Iš anglų kalbos vertė Gediminas Pulokas

(Visited 10 times, 1 visits today)