Henri Charrière — Drugelis

pagal |

Henri Charriere — Drugelis

Serija: „Papillon #1“.

„Drugelis“ – autobiografinis prancūzų autoriaus Henri Charrière romanas, paremtas jo asmenine patirtimi – atliekant bausmę Prancūzijos Gvianos kalėjime.

Drugeliu vadinamo kalinio keturiolika gyvenimo metų – tarsi nesibaigiantys, įtampos kupini nuotykiai Pietų Amerikoje. Prancūzijoje žmogžudyste apkaltintas vyras išsiunčiamas bausmę atlikti atokioje Velnio saloje, esančioje Prancūzijos Gvianoje. Plaukiant į salą laive jis išgirsta apie kalėjime tvyrančią įtampą, alinantį darbą, dažną smurtą ir net žmogžudystes, tad vos išlipęs į krantą, Drugelis ima planuoti pabėgimą.

Pirmąjį bandymą lydi nesėkmė: jam pavyksta pasiekti Trinidadą, tačiau vėliau jį sučiumpa Kolumbijos pareigūnai. Pabėgęs iš įkalinimo įstaigos, jis apsigyvena perlų žvejų kaimelyje, tačiau trokšdamas atkeršyti jį išdavusiems žmonėms, vėl pakliūna į Kolumbijos policijos rankas.

Drugelis bandys bėgti iš visur, kur bus įkalintas – Barankilos, Šv. Juozapo salos, Karališkosios salos ir net iš „nepabėgama“ laikomos Velnio salos. Jis sutiks daugybę panašaus likimo draugų, kuriems ne visada pavyks sveikiems ir gyviems išnešti kailį. Jis susituoks su vietinės indėnų genties moterimis – ir paliks jas. Jis apsimes bepročiu, kad išvengtų mirties bausmės. Jis klampos per slankųjį smėlį ir tik per stebuklą pasieks Venesuelą, kur taps ižymybe, kur jo lauks šlovė, pilietybė ir santuoka.

Pirmą kartą Henri Charrière romanas Prancūzijoje pasirodė 1969 m. ir iškart susilaukė tarptautinio pripažinimo. 21 savaitę knyga išsilaikė bestselerių sąraše ir vien šioje šalyje jos parduota virš 1,5 mln. egzempliorių. „Drugelis“ išverstas į 21 kalbą, pagal šią knygą sukurti net du filmai – 1973 m. pasirodžiusioje juostoje vaidino Steve’as McQueen’as ir Dustinas Hoffmanas, o 2017 m. pagrindinius vaidmenis atliko Charlie Hunnam ir Rami Malek.

1906 m. Prancūzijoje gimęs Henri Charrière jaunystėje tarnavo laivyne, tačiau atlikęs tarnybą ėmė suktis šešėliniame Paryžiaus pasaulyje. 1931 m. jis buvo apkaltintas sąvadautojo žmogžudyste ir nuteistas kalėti sunkiųjų darbų kolonijoje Prancūzijos Gvianoje. Po nuotykių kupino gyvenimo etapo, aprašyto knygoje „Drugelis“, Henri Charrière Karakase ir Marakaibe valdė keletą restoranų. 1970 m. Prancūzijos teisme kaltinimai žmogžudyste jam buvo panaikinti.

Iki pat mirties rašytojas teigė, kad knygoje papasakota tikra jo gyvenimo istorija, tačiau šiuolaikiniams tyrinėtojams tai kelia abejonių. Nepaisant to, „Drugelis“ laikomas moderniosios literatūros klasika ir neeiliniu nuotykių romanu, įtraukiančiu nuo pirmo iki paskutinio puslapio.

Iš prancūzų kalbos vertė Valdas V. Petrauskas