David Wallace-Wells — Negyvenama žemė. Ateities istorija

pagal |

David Wallace-Wells — Negyvenama žemė. Ateities istorija

Amerikiečių žurnalistas David Wallace-Wells keletą metų rašė straipsnius klimato atšilimo tema. Knyga „Negyvenama žemė. Ateities istorija“ – autoriaus darbo rezultatas, kuris ir įbaugins, ir tuo pačiu suteiks vilties. Visgi abejonių nelieka – žmonija privalo keistis.

Viskas yra blogiau, daug blogiau, nei jūs manote. Tai, kad klimatas keičiasi labai lėtai yra tokia pati kenksminga pasaka, kaip ir sąmokslo teorijos, kurios teigia, kad šios kaitos iš viso nėra.

Jei jūsų nerimas dėl visuotinio atšilimo apsiriboja tik jūros lygio kilimo ir užtvindytos šalies baime, tai galima teigti, kad jūs tik vos vos pakrapštote paviršių ir neįsivaizduojate, kokie siaubai laukia planetos.

Kalifornijoje gaisrai siautėja ištisus metus ir sunaikina tūkstančius namų, o „šimtmečio“ audros ištinka kiekvieną mėnesį. Ir tai tik pradžia. Jei milijardai žmonių nepakeis savo gyvenimo būdo ir gyvens kaip pripratę, didelė Žemės dalis taps negyvenama, o likę plotai taps ypač nesvetingais. Ir visa tai nutiks dar šiam amžiui besibaigiant.

Itin vaizdingoje knygoje „Negyvenama žemė. Ateities istorija“ autorius David Wallace-Wells smulkmeniškai apžvelgia beveik visas su klimato pokyčiais susijusias ateities problemas: maisto trūkumą, nepaprastas pabėgėlių situacijas, ekonomines krizes, augantį nusikalstamumą, gamtos stichijas, pandemijas.

Tai nėra mokslinė knyga apie atšilimą, tai knyga apie tai, ką klimato kaita reiškia mūsų gyvenimui šioje planetoje. 2019-tais metais „Negyvenama žemė. Ateities istorija“ tapo viena labiausiai aptariamų knygų. Autoriaus išvados skamba fatališkai, tačiau jis nesivadovauja emocijomis, o dėstomus faktus pagrindžia tyrimais.

„Negyvenama žemė. Ateities istorija“ yra raginimas veikti, ji skamba tarsi žadintuvas, ragina prabusti. Vilties dar yra, teigia autorius, bet žmonija nebeturi prabangos delsti. Netrukus gamta stos į nuožmų karą ir jei nieko nedarysime, ji be abejonės laimės.

Pirmoji knygos pusė skirta pristatyti naujausias tyrimų išvadas apie numatomą klimato kaitos poveikį XXI amžiuje. Skyriai apima įvairias temas, įskaitant gaisrus, ekonomikos griūtį ir karinius konfliktus. David Wallace-Wells konsultavosi su daugybe klimato mokslininkų, pateikė citatų. Antroje pusėje pateikiami pamąstyti verčiantys autoriaus teiginiai apie klimato chaoso įtaką pagrindinėms struktūroms, tokioms kaip kapitalizmas, etika ir mūsų istorijos samprata.

David Wallace-Wells – amerikiečių žurnalistas daugiau rašantis klimato kaitos temomis. 2017-tais metais paskelbta esė „Negyvenama žemė“ po poros metų tapo knyga, kuri sulaukė neįtikėtino populiarumo. Autorius rašo žurnalamas „New York“ ir „The Guardian“.

Iš anglų kalbos vertė Rasa Dirgėlė