Tomas Vaiseta — Vasarnamis

pagal |

Tomas Vaiseta — Vasarnamis

Istoriko ir rašytojo Tomo Vaisetos knyga „Vasarnamis. Vilniaus psichiatrijos ligoninės socialinė istorija 1944–1990“ atskleidžia po mitų, paslapčių ir sovietinių stereotipų skraiste slypintį psichiatrijos ligoninės gyvenimą ir griauna įsisenėjusias nuostatas apie pacientus bei psichikos ligas.

Knyga „Vasarnamis“ – tai ir monografija, ir pirmąkart girdimas balsas tų, kurie leido laiką ligoninėje, iki šiol vadinamoje tiesiog Vasaros 5. Autorius pastebi, kad vis dar itin gajus požiūris į šią ir panašias gydymo įstaigas kaip į „durnynus“, o į pacientus – kaip „durnius“.

T. Vaiseta ėmėsi sunkaus ir reikalingo darbo – jis analizuoja Vilniaus psichiatrijos ligoninės istoriją, pasakoja apie psichiatriją sovietmečiu (1944–1990) ir nagrinėja ligoninės darbą. Kokie gydymo metodai buvo taikomi pacientams? Kaip ir kada tie metodai keitėsi, nuo ko tai priklausė?

„Vasarnamyje“ ne tik pateikiami istoriniais dokumentais paremti faktai, bet ir pasakojama apie ligoninės gyvenimą, naudojantis iki šiol niekur neviešintais šaltiniais. Autorius pasitelkia ligoninės pacientų ir jų šeimų skundus, kalbina buvusius pacientus, gydytojus. Tai ne tik mokslinis, istorinis darbas, bet ir išskirtinis tyrimas, prisidėsiantis keičiant lietuvių požiūrį į psichikos sveikatą ir gydantis šios negalios sukurtas stigmas.

„Tomo tyrimas gali tapti svarbiu žingsniu keičiant požiūrį į psichikos negalią.“

Žurnalistas, rašytojas Dovydas Pancerovas

„Labai įspūdingas ir įdomus darbas. Gražiai ir jautriai parašytas, bus svarbus indėlis į mūsų mokslą ir kultūrą.“

doc. dr. Neringa Klumbytė

Tomas Vaiseta (g. 1984) – istorikas ir rašytojas, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentas, humanitarinių mokslų daktaras. 2006 m. Vilniaus universitete baigė žurnalistikos bakalauro studijas, o 2008 m. įgijo istorijos magistro laipsnį. 2012 m. apsigynė disertaciją „Nuobodulio visuomenė: vėlyvojo sovietmečio Lietuva (1964–1984)“. Nuo 2014 m. dirba VU Istorijos fakultete lektoriumi. Dėsto Sovietologijos teorijas, XX a. sociokultūrinę ir kasdienybės istoriją, Lietuvos kultūros sovietizavimą. Domisi Sovietų Lietuvos kultūros ir socialine istorija, kasdienybės istorija bei sovietine psichiatrija.

Taip pat yra išleidęs knygas „Paukščių miegas“ bei „Orfėjas, kelionė pirmyn ir atgal“, yra kultūros žurnalo „Naujasis Židinys-Aidai“ vyr. redaktorius.

Autorius tikina, kad knygos „Vasarnamis“ tikslas – nepalaikyti stigmos, nepasiduoti susiformavusiems vaizdiniams, kurie rūšiuoja žmones, atimdami galimybę pažinti tikrovę. Tai viena iš priežasčių, kodėl knyga nebuvo pavadinta „Vasaros 5“.

(Visited 45 times, 1 visits today)