Sayaka Murata — Kombinio moteris

pagal |

Sayaka Murata — Kombinio moteris

Japonų rašytojos Sayaka Murata romane „Kombinio moteris“ pasakojama apie 36-ių metų Keiko Furukuros, „kombinio“ (taip Japonijoje vadinama maisto ir būtiniausių buities prekių parduotuvė) darbuotojos gyvenimą.

Dirbti nedidelėje parduotuvėje „Smile Mart“ šalia savo namų Keiko Furukura pradėjo sulaukusi aštuoniolikos ir praėjus porai dešimčių tebėra šiuo darbu patenkinta. Knygos „Kombinio moteris“ herojė visiškai prisitaikė prie aplinkos, ir, pradėdama kopijuoti kasdien sutinkamų pirkėjų ir savo kolegų įpročius bei manieras, po truputį tampa žmogumi-funkcija, „mini parduotuvės žmogumi“, pažymi autorė Sayaka Murata.

Keiko Furukura nekreipia dėmesio į giminių spaudimą, ji nesiekia aukštesnio socialinio statuso ir nenori sukurti savo šeimos. Nuo vaikystės turint problemų su prisitaikymu prie aplinkos, ji pajunta, kad kombinyje galiojančios korporatyvinės taisyklės sukuria saugumo jausmą, o darbe dėvima uniforma tampa asmenybės dalimi. Iki skausmo tiksliai sudėliotas Sayaka Murata romano „Kombinio moteris“ herojės gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis, kai parduotuvėje atsiranda Shiraha, vyras su tokiomis pačiomis asocialumo problemomis, gyvenantis bendruomeninio pasaulio pakraštyje. Būsenos panašumai lyg ir suartina herojus, bent tik iki santykių imitavimo laipsnio (tai leis abiem susimažinti išorės spaudimą). Bet ar imitacija nugalės psichologiškai artimesnę rutiną.

Knygos autorė klausia, ar įmanoma nuo materialistiškos visuomenės pasislėpti, išpildžius tos visuomenės diktuojamas taisykles iki maksimumo? „Kombinio moteris“ – tarptautinis bestseleris, daugelio garsių literatūros leidinių išrinktas geriausia metų knyga ir apdovanotas Akutagavos premija.

Sayaka Murata (gim. 1979) – viena žymiausių Japonijos rašytojų, pelniusi daugelį literatūros premijų. Ji baigė literatūros studijas Saitamos prefektūros universitete, tačiau dirba valandine darbuotoja „kombinyje“. Net ir laimėjusi prestižinę Akutagavos premiją, šio darbo neatsisakė. Taigi pagrindinės romano veikėjos prototipu galime laikyti pačią rašytoją.

„Niūriai komiškas, iš vėžių gerokai išmušantis šiuolaikinio gyvenimo – susvetimėjimo, kapitalizmo, identiteto, konformizmo – portretas. Visi esame buvę tokioje parduotuvėje, nesvarbu, ar ši – Japonijoje, ar kur kitur.“
Viet Thanh Nguyen, bestselerio The Sympathizer autorius, Pulitzerio premijos laureatas

„Įkvepiantis, keistas ir smagus japonų autorės romanas apie ilgametę maisto prekių parduotuvės darbuotoją. Išmušanti iš vėžių ir visiškai nenuspėjama knyga – savajame egzemplioriuje tiek daug visko pasibraukiau.“
Sally Rooney, bestselerio Ordinary People autorė.

Iš japonų kalbos vertė Gabija Čepulionytė-Žukauskienė