Peter Wohlleben — Gamtos saitai

pagal |

Peter Wohlleben — Gamtos saitai

Serija: „The Mysteries of Nature Series #3“.

Vokiečių gamtininkas Peteris Wohllebenas jau atskleidė ne vieną gamtos paslaptį – dabar jau žinome, kaip bendrauja medžiai ir kaip gyvūnai suvokia pasaulį. Knygoje „Gamtos saitai“ jis siūlo pažvelgti į pasaulinę ekosistemą, į jos tarpusavio ryšius ir sužinoti, kaip sugyvena įvairios gyvybės formos.

Vakarinėje Šiaurės Amerikos pakrantėje gyvenančios lašišos neršia upėse, kur jas gaudo alkani lokiai. Pasisotinę, jie palieka žuvų kaulus, o juose esantis azotas – puiki trąša dirvožemiui. Todėl neatsitiktinai tose vietose spygliuočiai auga tris kartus greičiau, o tankūs miškai – puiki pastogė lokiams…

Gamta pilna tokių paslapčių ir nuostabą keliančių pavyzdžių. Pasirodo, išnaikinta vilkų populiacija gali pakeisti upės vagos kryptį, nukritęs lapas turi įtakos Žemės sukimuisi, o spygliuočiai, lyg šamanai, sukelti lietų. Visi šie procesai – ne atsitiktinumas, bet sustyguotos ir darniai veikiančios sistemos pavyzdys. Kaip vieni kitus veikia augalai ir gyvūnai? Kaip skirtingos gyvybės rūšys bendrauja ir bendradarbiauja tarpusavyje?

Meistriškai istorijas iš savo asmeninės patirties pasakojantis tarptautinių bestselerių autorius Peter Wohlleben kviečia mus į kelionę po skirtingas planetos ekosistemas, kurios iš negyvenamos dykros Žemę pavertė gyvybės lopšiu. Pasakodamas apie plika akimi nematomą pasaulį, gamtininkas parodo darniai veikiančią sistemą, kur kiekvienas neatsargus veiksmas gali būti pražūtingas.

„Gamtos saitai“ tarsi sujungia ankstesnes autoriaus knygas į vieną visumą. Peter Wohlleben atskleidžia gamtoje egzistuojantį įvairių gyvybės formų tarpusavio priklausomybės tinklą. Grėsmę jam kelia tik žmogaus veikla – ji gali išbalansuoti milijonus metų veikiantį mechanizmą. Žmonės ne visada suvokia net menkiausių savo veiksmų padarinius, nes simbiozė tarp augalijos ir gyvūnijos – kol kas itin menkai pažinta tema.

Knygoje Peter Wohlleben sujungia ilgametę savo kaip miškininko patirtį ir įžvalgas su naujausiais mokslo atradimus. Jis ne tik supažindina skaitytojus su gamtos paslaptimis, bet ir nuolat akcentuoja žmogaus vietą šioje ekosistemoje. Jei norime ir toliau džiaugtis žaliuojančia ir gyvybinga planeta, privalome atidžiai įvertinti savo veiksmus ir poelgius.

„Turiningas skaitinys aplinkosauga besidomintiems žmonėms ir puikus aplinkosauginės literatūros pavyzdys.“
Kirkus Reviews

„Trečioji P. Wohllebeno knyga, kaip ir dvi pirmosios, atspindi pamatinį žmogaus poreikį – pažinti esminius gyvenimo dėsnius.”
The Guardian

„Patraukliai, žadindamas smalsumą autorius išsako išmintingą nuostatą – laikytis atokiau nuo to, ko neturime teisės kliudyti.”
The Georgia Straight

Lietuvių kalba išleistos dvi autoriaus knygos – „Paslaptingas medžių gyvenimas“ bei „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį“, bei knyga vaikams – „Ar girdi, kaip medžiai šneka?”.

Iš vokiečių kalbos vertė Kristina Sprindžiūnaitė