Noah Gordon — Gydytojas iš Saragosos

pagal |

Noah Gordon — Gydytojas iš Saragosos

Autorių Noah Gordon pasaulis ir Lietuvos skaitytojai puikiai pažįsta iš bestseleriais tapusių knygų trilogijos „Gydytojas. Avicenos mokinys“, „Šamanas“ bei „Savi keliai“. „Gydytojas iš Saragosos“ – nauja į lietuvių kalbą išversta knyga, kuri pasakoja apie skaudų žydų likimą penkiolikto amžiaus Ispanijoje. Tuo metu tautą persekiojo negailestinga Ispanų inkvizicija.

1492-ais metais Ispanų inkvizicija savo gniaužtuose laikė visą šalį. Po šimtmečius bažnyčios remiamų persekiojimų, žydai, kurie ispanų gyvenime buvo svarbūs nuo pat Romėnų laikų, karališkuoju įsakymu galutinai ištremiami. Tie, kurie nori likti šalyje yra tiek įsibauginę, kad priima katalikų tikėjimą. Didelė dalis kitų šeimų nusprendžia palikti Ispaniją ir išvykti. Deja, daugelis jų nužudomi dar nespėję pabėgti iš šalies.

Penkiolikmetis Jonas yra vieno geriausių to meto Ispanijos sidabrakalio sūnus. Vaikinas netikėtai netenka brolio – jis nužudomas paslaptingomis aplinkybėmis. Netrukus inkvizicija susidoroja ir su berniuko tėvu. Šie žmonės – nematomos aukos bendrame fanatiškų žudynių plane. Dėl aplinkybių įstrigęs Ispanijoje Jonas duoda sau pažadą gerbti šeimą ir niekada neatsisakyti savo tikėjimo bei puoselėti žydiškas tradicijas.

Jonas su asile Moze pradeda didingą bėglio kelionę per Ispaniją. Kelionę ne tik per šalį, bet ir per savo vidinį pasaulį. Sunkiai triūsdamas jis stengiasi nepaleisti atsiminimų apie prarastą kultūrą ir bando rasti atsakymus į su tautos praeitimi susijusius būties klausimus. Knygos pasakojimas yra Jono virsmas iš berniuko į vyrą. Suaugus jam tenka derinti dvigubą gyvenimą – gerbiamo katalikų gydytojo ir pabėgėlio žydo. Pasakojimas tasi seka paskui žmogų, kuris visą gyvenimą išlaikė savo pažadą ir įsitikinimus.

„Gydytojas iš Saragosos“ – gilus žvilgsnis į praeitį, tikrove paremta istorijos pamoka apie gyvenimą, nuotykius ir nepamirštamą meilę. Kūrinyje tvyro ir paslapties prieskonis, tad romanas įtrauks visapusiškai. Noah Gordon naudoja stipriąsias savo talento puses ir tai jaučiama visoje istorijoje.

Noah Gordon gimė 1926-tais metais, JAV. Prieš pasinerdamas į grožinės literatūros kūrimą autorius rašė medicinos temomis. Tai itin jaučiasi ir jo romanuose, nes ne viename jų kalbama medicinos ar medicinos etikos temomis. Labiausiai autorių išgarsino knyga „Gydytojas. Avicenos mokinys“ pagal kurią 2013 metais vokiečiai pastatė filmą „The Physician“. Būtent po jo rašytojas sparčiai išpopuliarėjo Europoje ir pagaliau sulaukė šlovės gimtosiose Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Iš anglų kalbos vertė Rima Rutkūnaitė