Nijolė Marcinkevičienė — Metai už stalo

pagal |

Nijolė Marcinkevičienė — Metai už stalo

Nijolės Marcinkevičienės, ilgametės Lietuvos liaudies kultūros centro darbuotojos, parengta knyga „Metai už stalo“ supažindina skaitytoją su tradiciniais lietuvių valgiais, gaminamais per kalendorines šventes, taip pat primena švenčių papročius, susijusius su vaišėmis.

Knyga „Metai už stalo“ nėra paprastas receptų rinkinys. Ja siekiama smalsią, pasaulio kultūromis, įvairių tautų valgių gaminimo paslaptimis besidominčią visuomenę sugrąžinti prie savų ilgaamžių lietuvių mitybos tradicijų. Knygoje parodoma, kaip seniau atrodė mūsų stalas, racionas. Patiekalų gausa buvo susijusi su metų laikų kaita, kiek priklausė nuo to, ką vienu ar kitu metų laiku žmogui galėjo pasiūlyti dirbama žemė, daržo lysvė, sodo medžiai ar krūmai, laukai ar miškai, gyvulių ar paukščių ūkis.
Knygą sudaro keturi pagrindiniai skyriai – Pavasaris, Vasara, Ruduo ir Žiema. Kiekvienas jų prasideda trumpa, informatyvia metų laiko apžvalga, atskleidžiančia sezono ypatybes – fenologines ir etnologines. Pateikiami ir to sezono valgių, gėrimų receptai. Jie ypač tinka kasdieniam mūsų stalui, nes yra paprasti, lengvai gaminami ir sveiki.

Kiti svarbūs knygoje pateikiami kiekvieno metų laiko akcentai – kalendorinės šventės, dažniausiai nulemtos ryškiausių gamtos virsmo momentų, jų papročiai ir tikėjimai, susieti su valgiais ir gėrimais, kuriuos pagarbiai dedame ant šventinio stalo ar panaudojame apeigose.
Ši knyga įkvėps mėgstančius gaminti, kaimo turizmo verslininkus, norinčius svečią pavaišinti tradiciniu valgiu, supažindinti, kokie patiekalai skirti vienai ar kitai šventei ir kodėl. Knyga įdomi jaunosios kartos ugdytojams, kultūros projektų vykdytojams, renginių organizatoriams.