Lois Lowry — Sūnus

pagal |

Lois Lowry — Sūnus

Serija: „The Giver #4“.

Garsios amerikiečių autorės Lois Lowry apysaka „Sūnus“ yra ciklo „Siuntėjas“ 4-oji knyga.

Lois Lowry (g. 1937) per keturiasdešimt kūrybos metų parašė ne vieną knygą, tačiau distopinė apysaka „Siuntėjas“, pasirodžiusi, 1993 metais, iš karto tapo sensacija. Kūrinys įvertintas net keliomis reikšmingomis vaikų literatūros premijomis. „Siuntėjas“ – distopija apie bejausmę ir griežtai gyvenimą apskaičiuojančią visuomenę iki šiol yra viena labiausiai vertinamų knygų žanro kategorijoje. Pagal knygą „Siuntėjas“ 2014 metais buvo sukurtas filmas, kuriame vaidino tokie garsūs aktoriai kaip Jeff Bridges, Katie Holmes ir Taylor Swift.

Beveik po dvidešimties metų „Siuntėjo“ kūrėja nusprendė parašyti savo pasakojimo tęsinius. 2000-aisiais metais pasirodė antra dalis „Mėlyna sruoga“, 2004-aisiais trečia – „Žinianešys“, o 2012-aisiais išleista jau paskutinė ketvirta dalis „Sūnus“. Tęsiniuose pasakojamos vis kitų jaunuolių istorijos keistame postapokaliptiniame ateities pasaulyje. Kiekvienoje knygoje analizuojamos skirtingos visuomenės problemos. Visgi tęsiniuose galima rasti užuominų į „Siuntėją“ bei kas nutiko Jonui.

„Sūnus“ pabaigia rašytojos postapokaliptinio ateities pasaulio viziją, galutinai susieja visas dalis į visumą.

Knyga prasideda toje pačioje vietoje, kaip ir “Siuntėjas”. Klaros pareiga distopinėje visuomenėje yra gimdyti vaikus. Paskutinis pagimdytas sūnus netikėtai yra išgelbėjamas Jono, kurį žinome iš pirmosios ciklo dalies. Klara iškeliauja jų ieškoti. Vėliau, sudužus laivui, ji – praradusi dalį atminties – patenka į kitą bendruomenę. Niekas nežinojo, kad Klara atėjo iš visuomenės, kurioje nebuvo emocijų bei spalvų. Ji turėjo sūnų, bet šis dingo. Moteris nežino nei jo vardo, nei kuo tapo, ar liko gyvas. Klara pasiryžusi surasti savo vaiką, net jei tai reikš didžiules aukas. „Sūnus“ ir vėl mus įtraukia į atšiaurų pasaulį, kuriame atsiranda naujas herojus. Šiame jaudinančiame serijos finale sulauksime ilgai lauktos kulminacijos ir finalinės gėrio bei blogio kovos.

„Sūnus“ apima meilės, įsipareigojimų, pasiaukojimo ir praradimo temas.

Lois Lowry yra išleidusi per keturiasdešimt kūrinių vaikams ir jaunimui. Per savo kūrybos metus ji pelnė įvairių apdovanojimų, tarp jų – du Niuberio medalius. Taip pat autorė tris kartus buvo nominuota H. Ch. Anderseno premijai.
Knygose Lois Lowry nagrinėja sudėtingas problemas. Neretai pasitelkdama skirtingus savo prigimtimi ir būdu veikėjus ji gilinasi į galios struktūrų, smurto ir pasipriešinimo temas. Nepaisant kuriamo distopinio pasaulio niūrumo, kūriniuose visada švysteli viltis.

Iš anglų kalbos vertė Viltaras Alksnėnas

(Visited 25 times, 1 visits today)