Johannes V. Jensen — Karaliaus nešlovė

pagal |

Johannes V. Jensen — Karaliaus nešlovė

JOHANNESAS V. JENSENAS (1873 1950) žymiausias savo kartos danų rašytojas, 1944 m. Nobelio premijos laureatas, kartais vadinamas prozos Picasso. Istorinis romanas „Karaliaus nešlovė“ literatūrinio ekspresionizmo pavyzdys: nepaprastos jėgos ir savitumo stilius atakuoja visas skaitytojo jusles.
„Karaliaus nešlovė“ (Kongens Fald 1900–1901) — žymaus danų klasiko istorinis-psichologinis romanas, pasakojantis apie karaliaus Kristiano II ir jo valdinio, kario Mikelio, tragišką likimą.
Romane vaizduojamas XVI a., karaliaus Kristiano II epocha, kuomet Danija prarado užkariautas švedų žemes. Bandydamas paaiškinti, kaip galinga Danijos karalystė virto nykštuke, autorius valstybės likimą sieja su individo likimu. Buvusio studiozo, vėliau ištikimo karaliaus kario Mikelio Tiogerseno painus ir liūdnas gyvenimas rūsčiame istorijos fone tai ir įspūdinga danų tautos charakterio studija. Tačiau labiausiai žavi giluminis kūrinio klodas visus ir viską sulyginančios amžinybės, visagalės žemės ir žmogaus laikinumo motyvai.

Tai stebūklingas istorinis romanas, kurį nedvejodamas vadinu geriausiu iš visų daniškų romanų. Tai ne tik jaudinantis pasakojimas, bet ir įstabus Danijos paveikslas — jos psichologijos, charakterio, gamtovaizdžio.
Poul Borum

(Visited 6 times, 1 visits today)