Jane Jacobs — Didžiųjų Amerikos miestų mirtis ir gyvenimas

pagal |

Jane Jacobs — Didžiųjų Amerikos miestų mirtis ir gyvenimas

Pirmą kartą 1961-ais metais pasirodžiusi Jane Jacobs knyga „Didžiųjų Amerikos miestų mirtis ir gyvenimas“ sujudino užsistovėjusią miesto architektų bendruomenę. Kritikuojami dėl urbanistinių erdvių planavimo politikos profesionalai autorei prikišo išsilavinimo stoką. Nepaisant to, knyga sukėlė revoliucija ir tapo klasika, iki šiol nepraradusia vertės.

Jane Jacobs dirbo žurnaliste ir rašė žurnalams įvairiomis architektūrinėmis temomis. Darbo reikalais ji keliavo po JAV miestus ir jų rajonus. Šių kelionių metu žurnalistė pastebėjo, kad atotrūkis tarp miesto valdytojų ir architektų bei gyventojų bendruomenių sparčiai didėja. Autorės tekstuose atsirado kritikos urbanistinių erdvių planuotojams. Galiausiai Jane Jacobs savo mintis išdėstė knygoje „Didžiųjų Amerikos miestų mirtis ir gyvenimas“.

Šis tekstas nestokoja kandumo, aštraus, polemiško tono, tačiau išlaiko optimizmą. Rašytoja nagrinėja problemas, su kuriomis susiduria miestų ir priemiesčių bendruomenės, kritikuoja neapgalvotą miestų plėtrą, erdvių atskyrimą, greitkelių tiesimą, parkų naikinimą bei miesto centrų stagnaciją. Autorė drąsiai pasisakė už urbanistinę įvairovę, kalbėjo apie socialinių būstų įtraukimą į planavimą bei laikėsi požiūrio, kad miestas yra gyvas organizmas, kurio gyventojų nuomonė ir poreikiai turi būti išklausyti.

„Didžiųjų Amerikos miestų mirtis ir gyvenimas“ net ir šiandien išlieka aktuali visame pasaulyje. Miestų plėtra vyksta sparčiau nei bet kada. Didėja kelių, parkavimo vietų poreikis, o tuo pačiu trūksta ir žaliųjų erdvių bei vietų gyventojų laisvalaikiui. Tik bendradarbiaujant su bendruomenėmis įmanoma sukurti gyvą ir tinkamai funkcionuojančią urbanistinę erdvę. Tai nepaprastai sudėtingas uždavinys, o autorė, sugebėjusi pakeisti miestų plėtros politiką, savo knygoje pristato svarbiausius gyvybingo miesto dėmenis.

Jane Jacobs (1916–2006) – žurnalistė ir aktyvistė. Ji mokėsi įvairiuose koledžuose, bet nė vieno nebaigė. Vėliau dirbo žurnalams „Vogue“, „Sunday Herald Tribune“, „Architectural Forum“. Autorė visą gyvenimą išliko aktyvi miestų bendruomenių interesų gynėja, už protestų organizavimą netgi buvo areštuota, o žymi kova su Niujorko planuotoju Robertu Mosesu 2016-tais metais buvo perkelta į operos sceną. Tą kartą Jane Jacobs protestavo prieš greitkelio tiesimą par Vašingtono skvero parką.

Iš anglų kalbos vertė Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė