J. M. Coetzee — Peterburgo Meistras

pagal |

J. M. Coetzee — Peterburgo Meistras

Nobelio premijos laureatas J. M. Coetzee skaitytojus ir vėl kviečia į nepakartojamą literatūrinę kelionę. Romanas „Peterburgo meistras“ papildo kultinių knygų seriją ir nukelia į 1869-tų metų Sankt Peterburgą.

Trumpas knygos aprašymas yra tiesiog neįmanomas, nes J. M. Coetzee paliečia tiek daug temų ir taip giliai, kad knyga rekomenduojama kiekvienam besidominčiam žmogaus prigimtimi bei ieškančiam atsakymų į svarbiausius būties klausimus.

Romano „Peterburgo meistras“ siužetas vystosi 1869-tais metais. Miršta garsaus rusų rašytojo Fiodoro Dostojevskio posūnis Pavelas. Norėdamas daugiau sužinoti apie mįslingą mirtį, pats Fiodoras iš Vokietijos sugrįžta į Sankt Peterburgą. Bandydamas išsiaiškinti neseniai nutikusius įvykius, Fiodoras Dostojevskis sutinka ir kitą rašytoją, dariusį įtaką mirusiam jaunuoliui. Sielvartaujantis patėvis bando išsiaiškinti, kokią rolę jis pats užėmė savo posūnio gyvenime.

Rašytojas J. M. Coetzee sukūrė veikėją, kurį kankina prieštaravimai, liūdesys ir kaltė. Romane „Peterburgo meistras“ rašytojas suveda realiai egzistavusius žmones su išgalvotais asmenimis. J. M. Coetzee įmeta personažus į tokias aplinkybes, kuriose skleidžiasi paties autoriaus požiūris į Rusijos ir kitų revoliucijų pasekmes pasaulio žmonijos raidai.

J. M. Coetzee su unikaliu įžvalgumu liečia kartų nesutarimų nulemtas revoliucijų ištakas ir per gėrio bei blogio kovos požiūrio tašką nagrinėja lyčių sąveiką. Autorius vaizdžiai piešia žmogaus troškimą susisiekti su Dievu ir gauti atsakymus į nuolat kirbančias mintis apie gyvenimo prasmę.

Romane „Peterburgo meistras“ rašytojas subtiliai parodo amžinai aktualią vaikų ir tėvų santykių problemą, kuomet jaunoji karta nepriima vyresniųjų patirties, bet kokia kaina siekia laisvės, tačiau lengvai pasiduoda kitų žmonių įtakai, šarlataniškiems mokymams ar beprotiškoms idėjoms.

Romanas „Peterburgo meistras“ tęsia rusų rašytojo Fiodoro Dostojevskio pradėtas temas, kurios nepraranda unikalumo net po daugiau nei šimto metų.

J. M. Coetzee – iš Pietų Afrikos Respublikos kilęs rašytojas, kuris gyvena ir kuria Australijoje. Autoriaus kūriniai nuolat sulaukia palankių skaitytojų atsiliepimų. Taip pat jo romanai puikiai vertinami ne tik kritikų apžvalgomis, bet ir prestižinėmis premijomis. J. M. Coetzee buvo du kartus apdovanotas „Man Booker“ prizu bei tapo Nobelio literatūros premijos laureatu.

Iš anglų kalbos vertė Nijolė Regina Chijenienė