Ieva Šidlaitė — Natūralus rauginimas

pagal |

Ieva Šidlaitė — Natūralus rauginimas

Tradicinėje lietuvių virtuvėje visuomet buvo gausu raugintų maisto produktų, tačiau detalios ir aiškios informacijos bei susistemintų receptų iki šiol neturėjome. „Natūralus rauginimas“ – tai pirmoji lietuviška knyga, apžvelgianti tiek tradicinį, tiek šiuolaikišką rauginimą.

Knygos „Natūralus rauginimas“ autorė Ieva Šidlaitė iš pradžių rauginimu domėjosi tik todėl, kad pati gyvendama tarp miškų ir pievų norėjo paįvairinti mitybą ir išbandyti naujoves. Jai buvo ypač smalsu, kaip rauginimui galima naudoti laukinius augalus, žoleles ir tai, kas auga aplinkui. Sukaupusi patirties ir išbandžiusi daugybę rauginimo būdų ir receptų, ji sumanė pasidalinti žiniomis.

Pasak knygos autorės, lietuviai niekada nebuvo nustoję valgyti rauginto maisto. Jis mums labai įprastas ir visuomet atrodė paprastas ir lengvai paruošiamas. Lietuviškoje virtuvėje visuomet atsiranda vietos raugintiems kopūstams ar agurkams, ruginei duonai, rūgpieniui. Tačiau I. Šidlaitė siūlo nebijoti eksperimentuoti ir paįvairinti puikiai pažįstamą maistą naujais laukiniais valgomaisiais augalais.

Rauginimo tradicija pastaruoju metu išgyvena savotišką atgimimą, nes toks maisto ruošimo būdas ėmė populiarėti visame pasaulyje. Paaiškėjus, jog rūgimo procesas produktams tik prideda vertės, o  toks maistas yra natūralus ir lengvai virškinamas, atsiranda vis daugiau patarimų, kaip rauginti ir kokius produktus tam geriausia naudoti. Rūgimo metu vykstantys procesai palengvina maistinių medžiagų pasisavinimą, maiste padaugėja B grupės vitaminų, gyvų pieno rūgščių bakterijų, todėl toks maistas padeda organizmui lengviau suvirškinti visą suvalgytą maistą ir stiprina imuninę sistemą.

Vis dėlto autorė tikina, kad pats rauginimas dažnai labai netikėtas ir neprognozuojamas procesas, todėl ji labai sunkiai prisivertė pateikiamuose receptuose nurodyti produktų kiekius. Ne tik kiekiai, bet ir produktų kokybė, aplinkos temperatūra, mėnulio fazė, rauginimo laikas ir daugybė kitų veiksnių gali paveikti galutinį rezultatą. Todėl I. Šidlaitė ragina nebijoti išbandyti naujovių ir nenusivilti po pirmos nesėkmės.

Knyga suskirstyta į pagrindinius skyrius pagal rauginamus produktus: grūdai, pienas, daržovės, gėrimai. Kiekviename skyriuje, be bendros apžvalgos apie produktus ir jų savybes, rasite autorės pateikiamus receptus. Jie taip pat yra trijų rūšių: tradiciniai – būdingi skirtingiems Lietuvos regionams, populiarieji – pasaulyje paplitę rauginiai ir autoriniai – pačios I. Šidlaitės sukurti ir ištobulinti receptai.

Knyga patraukliai iliustruota. Knygos dizainerės Miglės Rudaitytės (Boy Creative Studio) viziją ir nepaprastas idėjas įgyvendino fotografė Šarūnė Zurba, giliai ir jautriai jaučianti aplinką ir gebanti tai perteikti nuotraukose.

Knygos autorė Ieva Šidlaitė – kultūros istorijos magistrė. Baigusi studijas Vilniuje, ji apsigyveno Neries regioniniame parke ir nuolat būdama nuostabios gamtos apsuptyje ėmė domėtis natūraliu mastu bei jo apdorojimo būdais, išmoko maistui naudoti valgomuosius laukinius augalus ir savo patirtimi nusprendė pasidalinti knygoje „Natūralus rauginimas“. Taip pat rašo straipsnius, gamina valgius Neries slėnyje esančių svečių namų gyventojams, organizuoja mokymus.