Helmut Lipfert — Kapitono Lipferto dienoraštis

pagal |

Helmut Lipfert — Kapitono Lipferto dienoraštis

Paskutiniai Antrojo pasaulinio karo metai. Atšiaurus Rytų frontas ir bebaimiai pilotai, vykdantys savo misiją. „Kapitono Lipferto dienoraštis“ – tai autentiški Liuftvafės aso kapitono atsiminimai apie už naikintuvo šturvalo praleistą laiką ir pavojus, tykojusius kaunantis virš Sovietų sąjungos žemės.

Helmutas Lipfertas (1916–1990) savo karjerą kariuomenėje pradėjo ne aviacijos, bet tankų dalinyje, tačiau didžiausias pergales pasiekė tik pakilęs į dangų. Knygoje „Kapitono Lipferto dienoraštis“ jis pasakoja apie tarnybą Rytų fronte, 52-ojoje naikintuvų eskadroje („Jagdgeschwader 52“). Jis dalyvavo beveik septyniuose šimtuose kovinių operacijų ir jose iškovojo 203 pergales. Prieš jo virtuoziškumą buvo bejėgiai ir amerikiečių „P-51 Mustang“, ir sovietų „Yak-1“, „Yak-9“ ar net garsusis „Il-2“.

Paties Helmuto Lipferto naikintuvai buvo pašauti net penkiolika kartų, tačiau lakūnas išvengė mirties. Dėl savo pasiekimų mūšio lauke jis pelnė aso vardą ir buvo apdovanotas Geležinio kryžiaus Riterio kryžiumi – tai vienas svarbiausių nacistinės Vokietijos karinių apdovanojimų. Drąsa kaunantis su sovietų ir Vakarų naikintuvais pelnė jam didžiulę vadovybės pagarbą.

Knyga „Kapitono Lipferto dienoraštis“ pirmą kartą Vokietijoje pasirodė 1973-aisiais. Joje lakūnas ne tik dalinasi padangių kautynių aprašymais. Jis pasakoja apie lakūnų ir kareivių laisvalaikį ir santykius tarp fronto bičiulių. Jis pasakoja apie techninius lėktuvų parametrus ir jų kovines galimybes, o viską vainikuoja Lipferto svarstymai apie kovos taktiką.

Liuftvafės kapitono Helmuto Lipferto prisiminimai – tai ne tik viena geriausių knygų apie oro kautynes Antrojo pasaulinio karo metais. Kartu tai galimybė pažinti tikrą ir nesumeluotą karo teatrą. Čia svarbūs ne tik politinių lyderių sprendimai ar staugiančios karinės technikos galiai, bet ir kiekvieno žmogaus asmeninė istorija.

Knyga „Kapitono Lipferto dienoraštis“ – leidyklos „Briedis“ leidžiamos serijos „II pasaulinis karas“ dalis. Nuo Vinstono Čerčilio atsiminimų iki nematomų Trečiojo reicho politikos užkulisių: šios knygos atskleidžia visapusišką ir nepažintą didžiausio žmonijos konflikto pusę.

Iš vokiečių kalbos vertė Eglė Greverė