Francis Scott Fitzgerald — Keista Bendžamino Batono istorija ir kiti apsakymai

pagal |

Francis Scott Fitzgerald — Keista Bendžamino Batono istorija ir kiti apsakymai


„Keista Bendžamino Batono istorija ir kiti apsakymai“ – „Didžiojo Getsbio“ autoriaus Francio Scotto Fitzgeraldo apsakymų knyga. Šioje knygoje spausdinami šeši Francio Scotto Fitzgeraldo apsakymai – tai šešios keistos, absurdiškos ir įsimintinos istorijos.

„Bernisė nusikerpa plaukus“ – autobiografiniais motyvais grįsta novelė. Sakoma, kad pats rašytojas savo sesei Annabel patardavo ką daryti, kad patiktų vyrams. Panašiai pusseserė patarinėja Bernisei, norinčiai, kad į ją žiūrėtų kavalieriai. Nukirpti merginos plaukai tampa galios ir vidinių pokyčių simboliu.
Apsakymas „Ledo rūmai“ leis įsijausti į romantiškos pietietės neviltį Šiaurėje, kur šalta ne tik išorėje, bet ir žmonių viduje.
„Žiemos svajos“ laikomos pamatais, ant kurių išaugo „Didysis Getsbis“ – tai istorija apie materializmą, norą savintis kitą žmogų, svajonių ir iliuzijų griūtį.
Aukštuomenės gyvenimo būdą atskleis „Beprotiškas sekmadienis“, kuriame pasakojama apie norą pritapti, kurį lydi vieša gėda.
Mistiškas etiudas „Trumpa kelionė namo“ – įtaigus tekstas apie šio ir kito pasaulių susiliejimą, tamsos trauką bei jausmų svarbą.

Kūrybos rinktinės svarbiausias ir geriausiai skaitytojams pažįstamas apsakymas, pagal kurį ir pavadintas visas rinkinys – „Keista Bendžamino Batono istorija“. Apsakyme pasakojama šokiruojanti šio vyro gyvenimo istorija. Vietoj putlaus kūdikio jis gimsta senas. Dėl šios antgamtiškos anomalijos ir chaoso visi kaltina patį Bendžaminą. Tačiau jokios jo kaltės čia nėra – jo gyvenimo pradžia ir pabaiga pasikeitė vietomis. Galiausiai, juk jos abi labai panašios: tiek senas žmogus, tiek kūdikis yra priklausomi nuo kitų valios ir reikalauja kitų dėmesio ir pagalbos. Pagal šį apsakymą režisieriaus Davido Fincherio sukurtas filmas „Keista Bendžamino Batono istorija“ įvertintas trimis Oskarais (iš viso nominuotas trylikai). Jame pagrindinius vaidmenis sukūrė Bradas Pittas ir Cate Blanchett.

Francis Scottas Fitzgeraldas į moderniosios literatūros istoriją įėjo kaip „džiazo epochos“ metraštininkas, fiksavęs auksinės JAV kartos dekadansą, idealizmą ir suklestėjusį materializmą. Rašytojas geriausiai žinomas dėl savo romano „Didysis Getsbis“, kuris šlovės sulaukė tik po rašytojo mirties. Šis romanas ekranizuotas net keturis kartus, tačiau šiandien geriausiai žinoma 2013 m. versija, sukurta Bazo Luhrmanno. Joje pagrindinį vaidmenį atliko Leonardas DiCaprio, o juosta buvo apdovanota dviem Oskarais, keliolika Australijos Kino ir televizijos apdovanojimų, dviem Britų akademijos Filmų apdovanojimais ir daugybe kitų prestižinių įvertinimų.