Dominique Bona — Romainas Gary

pagal |

Dominique Bona — Romainas Gary

Prancūzų žurnalistė Dominique Bona už knygą „Romainas Gary“ 1987-tais metais gavo Prancūzų akademijos didžiąją biografijos premiją. Tai pirmoji šio žymaus rašytojo gyvenimo istorija lietuvių kalba.

Romaino Gary gyvenimo kelias prasidėjo Lietuvoje. Jis 1914-tais metais gimė Vilniuje ir tikrasis rašytojo vardas yra Roman Kacev (Kacew). Įvairiais gyvenimo etapais autorius prisistatinėjo skirtingais slapyvardžiais – Fosco Sinibaldi, Shaitano Bogato, Lu­cieno Brûlard, René Deville tačiau vienas garsiausių – Emile Ajaro (šiuo slapyvardžiu buvo pasirašyta knyga, kuri gavo vieną iš dviejų autoriaus laimėtų Gonkūrų premijų). Paauglystėje Romainas Garis gyveno Lenkijoje, vėliau Prancūzijoje. Savo gyvenimo rolių garsusis vyras turėjo tikrai daug – jis ir rašytojas parašęs daugiau nei trisdešimt knygų, ir vertėjas, ir kino scenarijų kūrėjas, ir režisierius. Taip pat politikas, gabus diplomatas, karo lakūnas, ambasadorius. Romainas Gary vis dar yra vienintelis autorius net du kartus apdovanotas Gonkūrų premija.

Žurnalistė Dominique Bona biografijoje „Romainas Gary“ siekė šią garsią asmenybę parodyti iš įvairių kampų, dėmesio skirti kiekvienam svarbiam jo gyvenimo etapui. Talentingai parengtą tekstą galime skaityti tarsi įdomiausią romaną. Iš tiesų šio rašytojo gyvenimas, meilės istorijos, santykiai su aplinkiniais nenusileidžia išgalvotų knygų personažams. Kaip neturtingas žydų vaikas iškilo iki itin sėkmingo dvidešimtojo amžiaus menininko bei politiko?

Romaino Gary gyvenimas baigėsi jo paties valia – 1980-tais metais rašytojas nusišovė. Savižudybei jis pasiruošė iš anksto, paliko knygos rankraštį, atsisveikino raštelį ir legendinę frazę „Aš pasakiau viską, ką turėjau pasakyti.“

Autorė itin kruopščiai analizavo Romaino Gary gyvenimą bei kūrybą, skaitė visus jo interviu, knygas, straipsnius. Savo knygai Dominique Bona ruošėsi beveik penkerius metus. Nėra paprasta perteikti talentingo, didžiulį įsimintinų kūrinių paveldą palikusio žmogaus paveikslą. Jautrus pasakojimas apie vieną iš žymiausių praėjusio amžiaus rašytojų įtraukia nuo pat pradžios iki galo.

Dominique Bona gimė 1953-iais metais. Žurnalistė ir rašytoja yra tapusi ne vienos prestižinės premijos laureate. Tarp jų „Prix Interallié“, „Prix Méditerranée“, „Prix Renaudot“, Prancūzų akademijos didžioji premija (ši įteikta už romaną “Romainas Gary“). Autorė taip pat yra parašiusi biografijas apie Salvadoro Dali mūzą Galą, Stefaną Zweigą, André Maurois ir kitus garsius žmones, taip pat sukūrė penkis romanus.

Iš prancūzų kalbos vertė Diana Bučiūtė

(Visited 7 times, 1 visits today)