Bianca Bellová — Ežeras

pagal |

Bianca Bellová — Ežeras

Pasaulio pabaiga alsuojantį distopinį romaną „Ežeras“ parašiusi čekų autorė Bianca Bellová pelnė tarptautinį pripažinimą. „Ežeras“ buvo apdovanotas Europos Sąjungos literatūros premija, taip pat gavo svarbiausią Čekijos literatūrinį įvertinimą.

Romanas „Ežeras“ nukelia į mažą žvejų kaimelį. Jis įsikūręs kažkur pasaulio pakraštyje, prie nykstančio ir nuodingo ežero. Senkantis ir užterštas vanduo dusina viską kas gyva, taip pat ir nuo ežero priklausančią žvejų bendruomenę.

Kaimelio vyrai diena iš dienos geria degtinę bei laukia trumpalaikių darbų agento. Moterys paskendusios rūpesčiuose, o vaikai laksto apšašę ir nuolat besikasantys opėjančias žaizdas. Tokioje vietoje, nukentėjęs ne tik nuo okupacijos, bet ir nuo ekologinės katastrofos, užauga berniukas, kuriam teks patirti kelionę savęs pažinimo link. Namio gyvenimas blankus ir primityviai paprastas. Jame telpa tik stora močiutė, visada girtas senelis ir prisiminimai apie pirmąją meilę.

Namis pradeda savo gyvenimo kelionę turėdamas tik miglotą idėją susirasti mamą, kuri paliko jį dar visai mažą. O šalia visada nuodingas ežeras. Ežeras, kurio neįmanoma išvengti ir Namiui teks jį perplaukti, apeiti arba nerti į grėsme alsuojančias gelmes.

Romanas „Ežeras“ yra nuniokoto krašto žmonių gyvenimo aprašymas, piešiantis niūrias aplinkybes, kuriose jie gyvena, kad išgyventų.

Namio pasakojimas paliečia įvairius šiuolaikinius visuomenės ir politikos klausimus – nuo gyvenimo posovietinėje Europoje iki pasaulinių ekologijos problemų. Istorija dvelkia niūrumu ir išryškina didžiausius visuomenės skaudulius. Knygoje vyrauja siurrealistinė pasaulio pabaigos nuotaika.

Rašytoja Bianca Bellová viename savo interviu sakė, kad romaną „Ežeras“ parašyti įkvėpė „National Geographic“ reportažas apie Aralo jūrą ir aplinkosaugos katastrofą, susijusią su jos nykimu.

Bianca Bellová (gimė 1970-tais metais, Prahoje) – bulgarų kilmės čekų autorė. Ji baigė Prahos ekonomikos universitetą ir dirba vertėja iš anglų kalbos. Rašytoja savo knygose nevengia kelti nepatogių, nerimą keliančių klausimų, taip pat paliesti skaudžiausias šių laikų temas. Romanas „Ežeras“ išleistas 2016-tais metais ir iš karto sulaukė kritikų pripažinimo. Jis buvo apdovanotas literatūrine čekų premija „Magnesia Litera“. Taip pat gavo Europos Sąjungos apdovanojimą, kuris atvėrė duris į tarptautinius vandenis – romanas išverstas į daugiau nei penkiolika kalbų.

Iš čekų kalbos vertė Kristina Karvelytė

(Visited 19 times, 1 visits today)