Andy Warhol — Andy Warholo filosofija. Nuo A iki B ir atgal

pagal |

Andy Warhol — Andy Warholo filosofija. Nuo A iki B ir atgal

Andy Warhol yra amerikiečių menininkas, režisierius, poparto stiliaus pradininkas. Šis žmogus padarė didžiulę įtaką šiuolaikinio meno pasaulyje. Autobiografijoje „Andy Warholo filosofija. Nuo A iki B ir atgal“ autorius pasakoja apie savo gyvenimą nuo vaikystės iki gyvenimo Niujorke.

Andy Warhol gimė 1926-tais metais, Pensilvanijoje. Nuo vaikystės berniukas buvo ligotas, daug laiko praleisdavo namuose, o kad nenuobodžiautų mama jį skatino piešti. Greitai išryškėjo talentas, kurio tikėjo ir Andy tėvas. Jis mirė, kai sūnui tebuvo keturiolika metų ir paliko šiek tiek santaupų meno studijoms. Paauglystėje lankęs įvairius piešimo kursus, septyniolikmetis Andy Warhol įstojo į Karnegio aukštąją mokyklą ir pradėjo studijuoti komercinį meną. Čia jis buvo gabiausias studentas kurse. Įgijęs bakalauro laipsnį jis išvyko gyventi į Niujorką. Gyvenimo pradžiai pinigų jis susitaupė iš įvairių laimėtų piešimo konkursų prizų.

Andy Warhol Niujorke pradėjo savo stulbinančią karjerą. Iš pradžių įsidarbino žurnale „Glamour“, tada kūrė atvirukus kompanijai „Tiffany & Company“, piešė knygų ir muzikinių albumų viršelius. Ir nors Andy buvo vertinamas ir gerai apmokamas komercinis dailininkas, tuo metu menininkas nuolat ieškojo savo braižo. Paieškų metu pradėjo kurti poparto stiliaus darbus.

Septintojo dešimtmečio pradžioje Andy Warhol rekonstravo gamybines patalpas ir įkūrė studiją „Fabrikas“. Čia lankydavosi tuometinė Niujorko ir JAV grietinėlė: menininkai, aktoriai, muzikos žvaigždės. „Fabrike“ vykdavo orgijos, narkotikų vakarėliai, meniniai perfomansai. Andy Warhol kūrė keistus, avangardinius, pornografinius filmus – iš viso jų pasirodė per 60. Tuo metu jis prašė ir kelias knygas apie save. „Andy Warholo filosofija. Nuo A iki B ir atgal“ yra viena jų.

„Andy Warholo filosofija. Nuo A iki B ir atgal“ pasakoja apie autoriaus vaikystę, atsiradusį pomėgį piešti, išvykimą į Niujorką, to miesto gyvenimą, bohemišką aplinką ir žmones. Menininkas dalijasi savo sėkmingos karjeros istorija, kalba apie pinigus, darbą, seksą, gerus ir blogus laikus. Autoriaus stilius paprastas, iš pirmo žvilgsnio atrodo šiek tiek atsainus.

„Andy Warholo filosofija. Nuo A iki B ir atgal“ – galimybė pažinti reklamos pasaulio legendą ir septinto dešimtmečio Niujorko bohemą.

Iš anglų kalbos vertė Irena Jomantienė