Alison Louise Kennedy — Rojus

pagal |

Alison Louise Kennedy — Rojus

Škotų rašytoja – ir jau nacionalinė vertybė – A(lison) L(ouise) Kennedy (g. 1965) – penkiolikos knygų, daugumos grožinių, autorė. Jos originalumu ir išradingumu žaižaruojanti proza atveria marginalines – atskirties, keistos ir nepatogios būties teritorijas. Ne vienas kritikas jos prozoje įžvelgia Jameso Joyce’o „šešėlį“.
Daugelis autorės kūrinių apdovanoti įvairiais Škotijos bei Jungtinės Karalystės literatūros ir meno prizais. Naujausias 2007 m. A. L. Kennedy romanas „Dėjus“ (Day) pelnė vieno iš prestižiškiausių ir populiariausių Jungtinės Karalystės literatūros konkursų – Costa Books (buvusio Whitbread) – metų romano vardą, paskui nurungė visų kitų konkurso žanrų laimėtojus kaip Costa Books metų knyga.

„Gyvenimas taip išgrynina tavo pasirinkimus, kad jų lieka tik tiek: juokas arba ašaros, ašaros arba juokas. Greitai, gal lėčiau, nesvarbu kaip, tu patirsi tą šiurpų ir nejuokingą pokštą, kuris esi tu pats, kuris esame mes visi.“ (A. L. Kennedy „Rojus“)

Rojaus paieškos Hanai Lakraft virsta kryžiaus keliais, o jos kryžius – ji pati. Kuo, regis, galėtų būti įdomi ši pilka, apgailėtina paribio būtybė ir jos stipresnio ar silpnesnio turinio tuščiais buteliais matuojamos dienos? Bet kaip tik paribio ir beviltiškumo, išorinio vargingumo būvyje autorė randa moterį, kurios kasdienė kova ir pralaimėjimas savo prigimčiai, pirmykštė, aistringa, žudanti, bet neišsižadėta meilė padaro ją didinga, šiurpą keliančia graikų tragedijos heroje. Kas pasakys, kokį rojų atranda Hana ir ar apskritai jį randa. Verta leistis su ja ton sunkion kelionėn: geros literatūros gurmanui kiekvienas alkoholio, prakaito ir kraujo, vyro sėklos ir nunokusių javų kvapu persisunkęs „Rojaus“ puslapis suteiks tikrą pakylėjimą ir palaimą.